خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

  راه هاي جلوگيري از انتقال بيماري تب خونريزي دهنده

  کريمه –کنگو در بيمارستانها و مراکز بهداشتي

  بيماري تب خونريزي دهنده کريمه –کنگو :

  اهميت اين بيماري بدليل شدت و وخامت بيماري و بالا بودن ميزان مرگ وميرو عوارض آن و زيان اقتصادي  بدليل موارد شديد و کشنده و توانايي انتقال سريع در بيمارستانها و مراکز درماني و جامعه و در دسترس نبودن  واکسن مناسب مي باشد .

   ويرووس اين بيماري دامنه وسيعي از حيوانات اهلي و وحشي را آلوده مي سازند.

  حيوانات اهلي نظير گاو ،گاوميش،گوسفند ،بز وشتر پس از آلوده و ويرميک (حضور ويروس در خون )هستند و بيماري در حيوانات هيچگونه علامت مشخصي ندارند و تماس با خون و بافت هاي آلوده دام ها در اين دوره  ميتواند براي انسان بيماريزا باشد . دامداران .کارکنان دامداري ها ،دامپروران ،تکنسين هاي دامپزشکي دامپزشکان ،دلالان دام وکارکنان کشتارگاهها ،سلاخان قصابان و بازرسان بهداشتي گوشت بيش از ديگران با اين چنين دام هايي سرو کار دارند.

   بيماري و راه هاي انتقال آن :

   يک بيماري حاد تب دار و خونريزي دهنده است  که از طريق گزش کنه و يا تماس با خون يا ترشحات يا لاشه دام و انسان آلوده منتقل مي شود . در انسان بيماري شديدي همراه مرگ و ميربالا ايجاد مي کند  و شيوع بيمارستاني آن نيز بسيار بالا  مي باشد . ميتواند سبب ايجاد همه گيريهاي ناگهاني گردد .

   راه هاي انتقال  بيماري تب خونريزي دهنده کريمه  کنگو

  1.      از طرق گزش کنه هاي آلوده و يا له کردن آن روي پوست

   ۲.      ..تماس با خون و ترشحات بافت آلوده دامي ( البته پس از مدت کوتاهي " چند ساعت " پس از ذبح دام به خاطر اسيدوز ويروس از بين ميرود ) .و بيشترين خطر هنگام تماس با خون و ترشحات و لاشه دامها و پوست و گوشت  تازه دامي مطرح است و در کشور ما شايعترين راه انتقال  و ذبح بوده است  .

   3.      انتقال انسان به انسان که از طريق تماس با خون و ترشحات و بافت بيماران بويژه در مرحله خونريزي يا انجام  هر گونه اقدامي که منجر به تماس انسان با خون آنها   شود باعث انتقال بيماري ميشود . بيمار در طي مدت بستري در بيمارستان بشدت واگير دار است.

  علائم بيماري :

   پس از دوره کمون ( از زمان وارد شدن ويروس تا زمان شروع علايم بيماري ) علايم بصورت ناگهاني آغاز و بيمار دچار سر در شديد و تب و لرز و دردهاي عضلاني و درد و سفتي گردن حالت تهوع و گاهي اسهال مي گردد . خونريزيي در مخاطها و خونريزي  زيرپوستي ((petechi  در سطح بدن بخصوص روي سينه و دست و پا و مخاطات بدن ايجاد مي شود و گاه خونريزي  از بيني، استفراغ خوني ، مدفوع خوني،  و جود خون در ادرار و خونريزي از ساير اندامها  ،بزرگي طحال و کبد نيز اتفاق مي افتد .

  راه هاي پيشگيري :

  1. حذف ناقل از طريق کنه زدايي دامها : دامهاي کشتاري در کشتارگاه  بايستي گواهي سمپاشي با سموم مجاز حداقل دو هفته قبل از کشتار را داشته باشند .

  2.     جلوگيري از کشتار دام هاي  داراي کنه ، بيمار ، تب دار، گرمازده ، خسته و داراي استرس

  3.     جداسازي محل  نگهداري  زندگي افراد و بهسازي  محل نگهداري دامها

  4.     سمپاشي منازل و اصطبل ها جهت کاهش کنه ها

  5.     کشتار دام فقط د رکشتار گاههاي مجاز و با نظارت شبکه دامپزشکي انجام گيرد. با توجه به حالت اسيدي که پس از چند ساعت از ذبح دام در گوشت ايجاد شده و موجب از بين رفتن ويروس مي شود  لاشه به مدت 24 ساعت در کشتارگاههاي صنعتي د رد رجه حرارت 4 درجه سانتي گراد نگهداري و سپس به بازار عرضه ميشود

  لذا سعي شود از مصرف گوشتهاي قاچاق و بدون مهر دامپزشکي جدا" پرهيز شود .

     ۶.     محافظت از گزش کنه شامل اقدامات حفاظتي  ( مواد دور کننده حشرات ،پوشاندن نواحي د رمعرض خطر  گزش کنه مثل استفاده از دستکش ،داخل جوراب کردن پاچه شلوار ،بستن دکمه سر آستين ، بررسي منظم لباس و پوست از نظر وجود کنه )

   7. خود داري از آوردن پوست و ضايعات دام  و کله پاچه تميز نشده به داخل فروشگاه ها

  8. استفاده از دستکش بمنظور شستن و خرد گوشت جگرو ...

  9. خودداري از کشتار و دامها در منزل و معابر

  10. پرهيز از تماس با منبع بيماري : در هنگام تماس مستقيم پوستي با خون و ترشحات دامي در حين ذبح و زايمان بايستي از دستکش و ماسک و عينک و چکمه و کلاه و لباس  سر تاسري و  پيش بند استفاده کرد .

   11. مصرف مواد ضد عفوني جهت گند زدايي توالت ها و محيط آلوده به خون و ترشحات بيمار

  12. تمامي افرادي که در فضاي بسته با فرد بيمار تماس داشته اند بايستي حداقل به مدت 2 هفته مراقبت شوند .   (کنترال درجه حرارت بدن) وموارد بالاتر از 3/38  فورا" در مراکز درماني بستري شوند.

  راه هاي جلوگيري از انتقال بيماري در بيمارستانها و مراکز بهداشتي

   ۱-    بيمار مشکوک به تب کريمه کنگو بايد جداسازي شده و ملاقات بيمار  تا حد مراقبت هاي ضروري محدود شود .

  2-    کليه کارکنان بهداشتي و درماني بمنظور پيشگيري از تماس پوست و مخاطشان با خون و ديگر مايعات بدن بيمار بايستي از وسايل حفاظت فردي استفاده نمايند .

  3-    کارکنان بهداشتي در برخورد با بيماران مشکوکي که مبتلا به سرفه و استفراغ و يا خونريزي فعال هستند بايستي وسايل حفاظت شامل ماسک وکلاه و عينک و چکمه و دو جفت دستکش و رپوش و گان و  پيش بند پلاستيکي  استفاده نمايند .

  4-    کليه وسايل بيمارستان مانند ماسک و دستکش و روپوش و پيش بند و لوله هاي خون و سرنگهاي استفاده شده و هر وسيله اي که با ترشحات بيمار د ر تماس است بايد سوزانده شود .

  5-  بيماران دچار خونريزي تا کنترل خونريزي جابجا نشود .

  6- ظروف نمونه گيري اين بيماران پلاستيکي باشد و روي آن برچسب خطر  سرايت بيماري نصب گردد .

  7- در هنگامي که پرسنل مراقب بيمار در معرض تماس پوستي يا پوستي مخاطي با خون ومايعات بدن و يا فضولات بيمار قرار مي گيرند  بايستي فورا" سطح آلوده را با آب و صابون بشويند و حداقل 14 روز تحت نظر بوده و روزانه درجه حرارت بدنشان کنترل شود .

  افرادي که سرو کارشان با دام است به ويژه کشتار کنندگان دام بايد به دليل احتمال انتقال اين بيماري به واسطه ورود ترشحات و خون دام آلوده از طريق زخم و جراحات بدن از دستکش و وسايل حفاظت فردي مثل ماسک و عينک و چکمه و کلاه و لباس  سر تاسري و  پيش بند استفاده و پس از پايان کار دستان خود را با آب و صابون شست وشو دهند .


  این مطلب تا کنون 14 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : بيماري ,بيمار ,آلوده ,خونريزي ,ترشحات ,انسان ,خونريزي دهنده ,انتقال بيماري ,وسايل حفاظت ,ترشحات بيمار ,حفاظت فردي ,لباس  سر تاسري و  پيش ,

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر